Świąteczny czas w Trójmieście

Przyjazd 01 paź '23
Wyjazd 02 paź '23
Kod rabatowy

Gwarancja najniższej ceny -10%

Warto rezerwować przez stronę

Gwarancja
najniższej
ceny
Darmowe
wifi na terenie
obiektu
50% zniżki na parking
przy rezerwacji
bezpośredniej
Indywidualna
obsługa
klienta
Fast
&
easy
Atrakcyjne
pakiety pobytowe
Usługi szyte
na miarę
Zniżki na wino
do 50%
10% zniżki
na gastronomię
10% zniżki
na SPA
Bezpieczne
płatności
13% zniżki
na kolejny pobyt
20% zniżki na rezerwację w aplikacji
Zarządzanie rezerwacją w aplikacji
Mobilny dostęp do faktur i rozliczeń
Mobilny check-in i check-out
Sterowanie pokojem w aplikacji

Świąteczny czas w Trójmieście

Jesień w tym roku nas rozpieszcza. Wydawać by się mogło, że za nami dopiero wrzesień. Tymczasem w miniony weekend cofnęliśmy zegarki o godzinę. Dzieci z sąsiedztwa, przebrane ze czarownice i duchy, biegały krzycząc radośnie „Cukierek albo psikus”, a my obsypywaliśmy je słodyczami, by nieco później, w zadumie, pomyśleć o naszych biskich.

I choć teraz pewnie trudno w to uwierzyć, już za kilka tygodni złote liście zastąpi szron, a spacery bez czapki, okażą się dużym wyzwaniem. Listopadowe wieczory, zawieszone pomiędzy złota jesienią a zimą, to dobry czas, aby pomyśleć o… świętach Bożego Narodzenia i tym, jak w tym roku je spędzimy. A warto to rozważyć jak najszybciej, gdyż chętnych na przeżycie tych dni poza domem jest z roku na rok coraz więcej.

Zdjęcie: Świąteczny klimat na Długim Targu w Gdańsku

Święta poza domem – czy i dokąd warto wyjechać

Statystyki i obserwacje pracowników branży turystycznej wskazują wyraźnie, że każdego roku coraz liczniejsza grupa osób spędza okołoświąteczny i świąteczny czas poza domem. Powodów jest pewnie tyle, ile osób wyjeżdżających. Jednak najczęstszą motywacją jest chyba chęć spędzenia miłego czasu z rodziną bez konieczności wielkich przygotowywań, ale także potrzeba zrelaksowania się w innej scenerii oraz zrobienia czegoś inaczej, niż do tej pory.

Dla części osób, z uwagi na dni wolne, jest to dobry moment na krótkie wakacje, a element religijny może być tylko dodatkiem, nie celem samym w sobie.

Jeśli masz ochotę spędzić ten czas rodzinnie lub samotnie albo w gronie przyjaciół, w Trójmieście znajdziesz zarówno ducha świąt, jak i magię zimowego czasu. Przygotowałam kilka propozycji, które mogą okazać się pomocne. Zachęcam też do własnych poszukiwań.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy to wydarzenie z piękną, trzydziestoletnią tradycją, a równocześnie stale rozwijające się i sięgające po nowinki. Tegoroczna edycja będzie bogatsza o wiele dodatkowych atrakcji. Rozpocznie się 19 listopada i potrwa do samej wigilii – 24.12.2021. Przez pięć tygodni w historycznym centrum miasta, będziemy mieli okazję poczuć niepowtarzalny, świąteczny klimat.

Czy warto się przekonać na własnej skórze? Zdecydowanie! Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy zajął trzecie miejsce, po Budapeszcie i Wiedniu, w konkursie „European Best Christmas Market 2020”. Jest więc co oglądać.

Wielu turystów przyjeżdża tu właśnie z ich powodu. Kramy, bo o nich mowa, zlokalizowane będą na Targu Węglowym oraz, premierowo, na uliczkach Tkackiej i Bogusławskiego. Od lat znajdujemy w nich niepowtarzalne przedmioty wykonane przez lokalnych artystów i rzemieślników. Zgodnie z tradycją nie zabraknie również regionalnych przysmaków bazujących na rodzinnych recepturach.

Ciekawym punktem jarmarku będzie Fabryka Prezentów Świętego Mikołaja. To tam będziemy mogli znaleźć oficjalne upominki Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz pamiątkowe upominki z Gdańska m.in.: tradycyjny kubek do grzańca, karty i skarpety.

Obdarowanie bliskich takim prezentem z duszą będzie z pewnością czymś wyjątkowym.

Zdjęcie: Wenecka karuzela w Gdańsku

Na Jarmarku znajdziemy też kilka zakątków.

  • Rodziny z dziećmi z pewnością docenią Mikołajowy Zakątek. Tu znajdować się będzie tradycyjna Choinka Młodych Gdańszczan, udekorowana własnoręcznie przygotowanymi ozdobami. Interesującą nowością będzie z pewnością wenecka karuzela, dedykowana tegorocznej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego. Powstała we włoskiej manufakturze i jest wiernym odwzorowaniem weneckich karuzel. Organizatorzy zadbali, aby na jarmarku nie zabrakło śniegu, a dzieciom miały pod dostatkiem gorącej czekolady, pierników i oczywiście spotkały… św. Mikołaja.
  • Gdańsk dba także, aby odwiedzający nie opuścili jarmarku z pustymi brzuchami. Radosny Zakątek to strefa dla łakomczuchów, w której aromat przypraw miesza się z zapachem grzańca. To idealne miejsce, aby biesiadować z rodziną i przyjaciółmi. 

 

Spodziewać się możemy także bramy adwentowej z kalendarzem i słodyczami. Podobnie jak w latach ubiegłych odbędą się kolorowe parady, a na zakochanych czekać będzie Całuśna Altana.

Zdjęcie: Choinka na Długim Targu w Gdańsku

Zimowe i świąteczne melodie

Jeśli możecie przyjechać do Trójmiasta przed świętami, zachęcam do tego gorąco. Pomocne we wczuciu się w zimowy, nastrojowy klimat, mogą okazać się trzy niesamowite wydarzenia, w których warto wziąć udział. Sama z niecierpliwością czekam na dwa z nich.

Wokalistka, Pani Natalia Świerczyńska, i jej zespół w swingowych aranżacjach amerykańskich piosenek zimowych oraz największych przebojów Sinatry, przeniosą słuchaczy na ośnieżone ulice Nowego Jorku lat 40. ubiegłego wieku. Wydarzenie zbiera bardzo pozytywne recenzje i jest z pewnością doskonałym wprowadzeniem w ten grudniowy czas.

Koncert będzie składał się z dwóch części. W pierwszej usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy, m.in.: Cichą noc i Gdy się Chrystus rodzi. W drugiej wsłuchamy się w najpiękniejsze utwory światowe, m.in.: amerykańskie Jingle bells, francuskie Noel, włoskie Tu scendi dalle. Wszystkie związane z Bożym Narodzeniem.

Baśniowa opowieść, rozgrywająca się podczas świąt Bożego Narodzenia, jest piękną historią dla całej rodziny, która rozgrzeje serca tych starszych i tych młodszych widzów. Gdańską inscenizację przygotowali realizatorzy światowego formatu: uznany choreograf Francois Mauduit oraz utalentowany scenograf Justin Arienti.

 

Bożonarodzeniowe szopki, Pasterka i koncert kolęd

Tych z nas, dla których Boże Narodzenie to przede wszystkim szczególny czas z powodów religijnych, zachęcam do odwiedzenia trójmiejskich kościołów w celu uczestnictwa w Pasterce, odszukania szopek oraz wysłuchania koncertu kolęd.

Szopki bożonarodzeniowe

Tradycja tworzenia szopek sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Od setek lat przedstawia się Świętą Rodzinę w stajence lub grocie wśród pasterzy i zwierząt. Forma prezentacji jest bardzo zróżnicowana. Szczególnie cenione są jednak szopki ruchome oraz żywe, a także te zaprojektowane w niecodzienny sposób.

 

W gdańskich i gdyńskich kościołach na uwagę zasługują na pewno:

  • Ruchoma szopka w kościele Franciszkanów w Gdyni – odnowiona w zeszłym roku z zachowanymi historycznymi elementami m.in. wiatrakiem. Autorzy, oprócz klasycznych postaci, wzbogacili szopkę o symbole Gdyni, m.in. Sea Towers, krzyż z Kamiennej Góry oraz postaci Kaszubki i Kaszuba, nadające jej niepowtarzalności.
  • Ruchoma szopka w kościele św. Trójcy w Gdańsku – barwna, atrakcyjna wizualnie konstrukcja, w której możemy zobaczyć dopracowane figury ludzi, m.in. Trzech Królów, oraz kołyszące się pod niebem sylwetki aniołów.
  • Szopka z piasku – dzieło powstaje każdego roku przed Oliwskim Ratuszem Kultury. Tworzą je lokalni artyści, wykorzystujący do tego kilkadziesiąt ton piasku. Z powodu zastosowanego budulca, każdego roku może wyglądać inaczej, co czyni ją niepowtarzalną.

Zdjęcie: Szopka z piasku, Gdańsk Oliwa

Pasterka

Dla wielu katolików pełne, duchowe przeżycie świąt Bożego Narodzenia, wiąże się z uczestnictwem we mszy o północy w wigilię, czyli Pasterką. Jeśli szukamy kościoła, w którym chcemy przeżyć ten niezwykły czas, myśląc o walorach nie tylko duchowych, zaproponowałabym:

  • Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku – kościół będący jednym z najważniejszych zabytków Gdańska, największa ceglana świątynia na świecie. Wybrałabym ją, aby poczuć się częścią ogromnej wspólnoty wiernych.
  • Archikatedra Oliwska – znana i chętnie odwiedzana, słynąca z niepowtarzalnej muzyki organowej. Dźwięk instrumentów nadałby podniosłości tej wyjątkowej mszy.
  • Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matemblewie – kościół mniej znany niż wcześniej wymienione, jednak szczególnie interesujący z powodu swojej lokalizacji wśród drzew Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ta jedyna noc w roku, w mojej ocenie, zasługuje na tak niesamowitą oprawę.

 

Koncert kolęd

W okresie Bożego Narodzenia kolędy rozbrzmiewają z każdej strony, a możliwość uczestnictwa w koncercie tych pieśni jest niezwykle wartościowa. Miłośnikom kolędowania wychodzi naprzeciw koncert Kolędy Polskie, który zagrają wybitni soliści operowi i musicalowi przy akompaniamencie skrzypiec i fortepianu. Wydarzenie odbędzie się 28.12.2021 o godz. 20:00 w gdańskim kościele św. Katarzyny.

 

A kiedy odejdziemy od świątecznego stołu….

Spędzenie świąt poza domem ma wiele zalet. Sprzyja szybszemu oderwaniu się od tradycyjnych potraw i skłania do większej aktywności. Aby zrobić miejsce na kolejną porcję barszczu i uszek, proponuję… pospacerować i zażyć trochę ruchu. Doskonale sprawdzą się poniższe propozycje, które powinny zadowolić zarówno starszych jak i młodszych.

Zdięcie: Świąteczny spacer, Karuzela Wenecka w Gdańsku

Świąteczne iluminacje w Gdańsku

Kiedy nad miastem zapadnie zmrok o magiczny nastrój spacerowiczów zadbają iluminacje świetlne. I to w aż sześciu lokalizacjach. Miliony lampek rozbłysną na Targu Węglowym w sercu miasta. Spragnieni relaksu odnajdą go na uliczkach Parku Oliwskiego rozświetlonego pięknymi instalacjami, licznie fotografowanymi przez mieszkańców i turystów. A jeśli spacerów byłoby za mało, warto udać się na Plac Kobzdeja, Zielony Most, do Parku Oruńskiego oraz Parku Reagana. Miejsce na dodatkową porcję makowca znajdzie się wówczas na pewno.

Zdjęcie: Iluminacje świetlne w Gdańsku

Rodzinne odwiedziny w… gdańskim zoo

Pomysł może wydawać się niecodzienny, jednak Gdański Ogród Zoologiczny jest otwarty codziennie (również w święta), więc zwiedzający mają okazję poobserwować zwierzęta w nietypowej, zimowej scenerii. Tras spacerowych jest mnóstwo, gdyż zoo zajmuje obszar 125 ha – to tyle, ile zajęłoby 175 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Spotkać w nim możemy liczne gatunki zwierząt, również tych uważanych za zagrożone. Warto sprawdzić, czy gdzieś pomiędzy surykatkami, żyrafami i pingwinami, nie zaplątały się renifery świętego Mikołaja. Jestem pewna, że dla wielu dzieci, ale też dorosłych, taka wycieczka będzie miłym wspomnieniem i pięknym, rodzinnym czasem. A o niego przecież chodzi.

 

Mam nadzieję, że zdecydujecie się skorzystać z zimowej przerwy i odwiedzić Trójmiasto przed, w trakcie lub po świętach Bożego Narodzenia. Atrakcji – tych duchowych i nie tylko – z pewnością nie zabraknie. A jeśli szukacie innych atrakcji na mroźne dni, polecam zeszłoroczny wpis.

Na koniec posłużę się tegoroczne hasłem jarmarku: #NajlepszychŚwiąt z życzeniami, by każdy ze Świąt Bożego Narodzenia wziął dla siebie to, co dla niego najlepsze.

 

 

 

Sprawdź pozostałe wpisy na blogu:

 

Zdjęcia wykorzystane we wpisie:

Zobacz na mapie

Kliknij i pobierz APLIKACJĘ GRANO HOTELS

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania oraz możliwość zmian ustawień plików cookies znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez GRANO GROUP Sp. z o.o., ul. Gajowa 31B, 83-251 Pinczyn Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności). Zmiany ustawień plików cookies możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert, dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa m.in: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć.

Pliki cookies analityczne

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika,

Pliki cookies marketingowe

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane